חפש

סיפור מכור

 

התמכרויות למיניהן הן מגפה עולמית, בין אם מדובר בהתמכרות לאלכוהול, סמים, הימורים, אכילה או אפילו קניות.

 

נכון שישנם מאפיינים מסוימים שיכולים לנבא אם לאדם יש נטייה כלשהיא, אך לא פעם ולא פעמיים שמענו על מקרים בהם אנשים נורמטיביים לחלוטין, ללא רקע, מוצאים את עצמם בבעיית התמכרות קשה.

 

כך למשל המקרה של אורלי, שהתחתנה עם אהוב ליבה, אשר. בתקופת ההיכרות שלהם אשר ענה להגדרה המדויקת לגבר יציב ומאוזן. הוא היה אדם רציני, אחראי, בעל מקום עבודה קבוע, וחי את חייו "לפי הספר".

 

במשך עשור הזוגיות שלהם הייתה נפלאה, הם ניהלו חיי משפחה תקינים ומאושרים, עד שביום בהיר אחד, אח שלו, שהיה חברו הטוב ביותר, נפטר בפתאומיות.

 

באופן טבעי, חרב עליו עולמו. למרות התמיכה המרובה שהוא קיבל מאשתו וממשפחתו, ההתמודדות שלו עם מות אחיו הייתה קשה מנשוא והוא חיפש דרך לברוח מהכאב.

 

על אף שהוא מעולם לא נמשך לעולם האלכוהול, בנקודה הזאת בחייו התחיל לגלות חיבה לטיפה המרה. בהתחלה היה יושב בערבים ושותה כוסית, עד שעם הזמן כוסית הפכה לשתיים, ושתי כוסיות הפכו לשלוש, וכן הלאה.

 

עד מהרה התמכר לחלוטין והתחיל לשתות אפילו במהלך היום. אשתו אורלי התחילה להבין שמשהו לא בסדר, אבל היא לא הבינה שמדובר בהתמכרות.

 

היא חשבה שמדובר בתקופת אבל שתחלוף עם הזמן, ולכן לא עימתה אותו עם השתייה, אלא הניחה לו לנפשו מתוך אמונה שכרגע הדבר שהוא הכי זקוק לו הוא הכלה וקבלה. זו הייתה הטעות הגדולה שלה, שכמובן נעשתה בתום לב.

 

היא הבינה מאוחר מדי שבעלה הכניס את עצמו לתוך בור עצום, שעכשיו קשה מאוד לצאת ממנו. בסופו של דבר, כשהבינה את חומרת העניין, היא החליטה לקחת את העניינים לידיים שלה ולהוציא את אשר מאותו בור שחפר לעצמו.

 

היא גייסה את כל המשפחה ודאגה שהוא יתחיל גמילה. במקרה שלהם יש 'הפי אנד' כי אשר אכן הצליח להיגמל ולחזור לחיים תקינים. אמנם לא כמו פעם, אבל לפחות הוא כבר התנקה מהצורך לשתות אלכוהול כדי להקהות את חושיו ולהתמודד עם כאב האובדן של אחיו המנוח.

 

אני כותבת את הכתבה הזאת מכיוון שכשדכנית עם ניסיון של 26 שנים, אני נתקלת פעמים רבות באנשים נורמטיביים לחלוטין שפתאום באמצע החיים מפתחים התמכרות כלשהיא.

 

אני מתכוונת לאותם אנשים שעליהם אי אפשר לומר שהכתובת הייתה על הקיר, אלא שההתמכרות נולדה באופן מפתיע בלי סימנים ברורים מראש.

 

השאיפה שלי היא שכל אחד מאתנו יהיה ערני ויבין שזה יכול לקרות לבן/בת הזוג של כולנו. אפילו שמדובר באנשים הכי יציבים בעולם.

 

שימו לב לסימנים, ואל תחיו באשליה שלכם זה לא יקרה, כי המציאות מוכיחה אחרת. ברגע שצצים סימנים, ולו הקטנים ביותר, עצרו הכל וטפלו בבעיה בטרם היא תידרדר.

 

לאלה מבינכם שהבינו שלבן/בת הזוג ישנה בעיית התמכרות, חשוב להבין את 5 הדברים הבאים:

 

זאת לא אשמתכם

אם הבעל מתחיל התמכרות מסוימת, בדרך כלל האישה מרגישה רגשות אשם, ולהיפך: מה עשיתי שבעלי מרגיש צורך לברוח מהמציאות? כל כך רע לה איתי שהיא הכניסה את עצמה למצב ממכר? תבינו, זוהי לא אשמתכם בשום צורה.

 

אותו צד שהתחיל את ההתמכרות עשה זאת מתוך בחירה, אמנם לא מתוך כוונה להתמכר, אבל האחריות היא עליו בלבד. אל תתנו לרגשות האשם להשתלט עליכם מהסיבה הפשוטה שהם גורמים לכם להיות יותר סלחניים כלפי ההתמכרות.

 

ברגע שמישהו מכור, הוא לא צריך שיוותרו לו, אלא שיעמתו אותו עם המציאות וילוו אותו בטיפול המתאים.

להמשך... - לחץ כאן ◄

למאמרים מאת השדכנית הראלה ישי בערוץ יחסים של ynet

 

למצוא אהבה אמיתית - בוא לייעוץ חינם

מלא את הפרטים ולחץ 'שיחת ייעוץ חינם'

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'סיפור מכור שתף עם החברים בטוויטר את 'סיפור מכור