חפש

מתי התשוקה שלכם הופכת לאובססיה

תשוקה היא דבר נהדר שצריך להיות קיים בכל קשר, והיא עשויה להיות מקור לאושר גדול. מצד שני, חשוב לזכור שאם היא חוצה את הגבול ומגיעה למצב של אובססיה – הדבר עלול לגרום לסבל רב.

 

פסיכולוג חברתי ממונטראול, רוברט וולרנד, הגדיר שני סוגים של תשוקה: תשוקה טובה ותשוקה רעה.

 

הסוג הטוב הוא תשוקה המניעה אותנו לעשות דברים שעושים לנו טוב, שגורמים לנו לחיות בהרמוניה. בתשוקה מהסוג הזה אנחנו עושים דברים שאנחנו אוהבים, אבל כמובן במצב של שליטה – אנחנו שולטים בתשוקה שלנו, מנהלים חיים מאוזנים, והתשוקה היא חלק מהחיים שלנו ולא משתלטת עליהם.

 

מנגד, קיימת גם תשוקה הרסנית עם נטייה לאובססיה. אז איך בעצם יודעים מתי מדובר באובססיה? התשוקה הופכת לאובססיה כאשר אין לנו שליטה עליה. קחו דוגמא מהסרט 'חיזור גורלי'. הסרט התחיל בתשוקה מאוד גדולה, מה שהפך עד מהרה לאובססיה מטורפת וחסרת שליטה.

 

זו דוגמא קלאסית לאישה שהייתה מוכנה לעשות הכל על מנת לזכות בליבו של הגבר שרצתה. היא חצתה את כל הגבולות. הסרט הסתיים במותה של הגיבורה, לכן מדובר כאן במקרה קיצון, אבל לא חסרים מקרים בהם האובססיה הופכת להיות פסיכית.

 

ברגע שהתשוקה הופכת לאובססיה, היא משתלטת על החיים שלנו. אנחנו כבר לא מצליחים לשלוט בה יותר והיא מנהלת אותנו. כמעט בכל המקרים האובססיה נהיית חזקה – עד שהיא גורמת לנו לזנוח את כל שאר הדברים שגורמים לנו להרגיש טוב ומתרכזים אך ורק באובססיה. כל המחויבויות שהיו לנו, בין אם זה משפחה או חברים, מתגמדות ביחס לתשוקה.

להמשך... - לחץ כאן ◄

למאמרים מאת השדכנית הראלה ישי בערוץ יחסים של ynet

 

למצוא אהבה אמיתית - בוא לייעוץ חינם

מלא את הפרטים ולחץ 'שיחת ייעוץ חינם'

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'מתי התשוקה שלכם הופכת לאובססיה שתף עם החברים בטוויטר את 'מתי התשוקה שלכם הופכת לאובססיה