חפש

מהי התנצלות אמיתית?

התנצלות אמיתית מתייחסת להתנהגות של המתנצל ולא של הנפגע.

 

התנצלות סתמית, כזו שלא באה מהלב, בהחלט יכולה לעצבן את הצד השני. כשאנו נפגעים מבן/בת הזוג ומדברים איתם על כך, וכתגובה הם אומרים "אני מצטער/ת אם פגעתי בך" – כדאי לשים לב למילה "אם". בהתנצלות, אין מילה יותר מרגיזה ממנה.

 

כשמישהו מוסיף את המילה "אם" בהתנצלות – "אם פגעתי בך" – יש שני הסברים לכך. ההסבר הראשון הוא שישנה אפשרות שהוא לא לגמרי לוקח אחריות על המעשה שלו. אולי הוא אפילו חושב שהצד השני רגיש מדי או מגזים בתגובתו.

 

במקרה כזה, מטרת ההתנצלות היא רק להשתיק את הצד השני כדי שלא יעשה דרמה, שלדעתו מיותרת. וההסבר השני לכך, שהוא אמנם לוקח אחריות, אך לא מקדיש יותר מדי מחשבה על כך.

 

אחד הדברים המרגיזים שיש במהלך מריבה בין בני זוג הוא שהצד הפוגע מתנצל בצורה כזו. בין אם ההתנצלות כנה ובין אם לא.

 

הסיבה האמיתית של התנצלות אינה להפסיק את המריבה או לייצר קיצורי דרך. המטרה האמיתית של התנצלות היא לגרום לחצי השני להבין שאנו באמת מצטערים על מה שעשינו.

 

אז איך מתנצלים?

ההתנצלות הנוכחית שלך לא עובדת? כדאי מאוד לשנות את הגישה שלך.

 

לעתים אדם מתנצל ומוסיף את המילה "אבל" – "אני מצטער שפגעתי בך, אבל..."

 

אמנם 'אבל' היא מילה קצרה בעלת שלוש אותיות בלבד, אך די קריטית. השתדלו להימנע ממילה זו. היא מבטלת את כל מה שנאמר לפניה ומעידה על חוסר אחריות, תירוץ, ביקורת והטחת אשמה.

 

למרות ההתנצלות שלנו, אנו נוטים להבהיר לצד השני שהטעות שלנו נעשתה בעקבות הטעות שלהם. זו נטייה טבעית שלנו, לצאת ברוב המקרים כצודקים. ממליצה לכם כשדכנית להימנע מכך מכיוון שדבר זה יגרום למריבה קשה וגדולה יותר ולהטחת אשמות שלא נגמרת.

להמשך... - לחץ כאן ◄

למאמרים מאת השדכנית הראלה ישי בערוץ יחסים של ynet

 

למצוא אהבה אמיתית - בוא לייעוץ חינם

מלא את הפרטים ולחץ 'שיחת ייעוץ חינם'

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'מהי התנצלות אמיתית? שתף עם החברים בטוויטר את 'מהי התנצלות אמיתית?