חפש

התמקדו בדברים הטובים

לעתים התקשורת בין בני זוג היא שלילית יותר מאשר חיובית. זה מתבטא למשל בחוסר פרגון ובשיחות שהן שיחות נזיפה שליליות. זה לא מפתיע אותי, כי בטבע שלנו קל יותר להתמקד במה שמציק לנו במקום להתמקד בדברים הטובים באמת.

 

אתן דוגמא. תחשבו שנסעתם לנופש בצימר, ובאמת נהניתם, השירות היה נפלא. קיים סיכוי שתשבחו את בעל הצימר על ידי מילה טובה או שתיים.

 

לעומת זאת, אם הנופש לא היה למורת רוחכם, סביר להניח שהתלונה תתבטא בהרבה יותר ממילה או שתיים. סביר להניח שתפנו לשירות הלקוחות או תכתבו על המקום פוסט שלילי בפייסבוק.

 

חשוב להבין שזה לא נובע מרוע, פשוט כך רובנו פועלים ומתנהגים ברוב מערכות היחסים. כשהחצי השני עושה דברים טובים, זה כאילו מובן מאליו מבחינתנו ואנחנו בקושי מפרגנים. מקסימום מילה טובה או חיוך קטן. אך כשהמצב הפוך, זה יגיע עם כל חבילת ההטחות, הנזיפות והשאלות המאשימות כגון "מה עשית? כמה פעמים אני צריכה לבקש ממך? למה עשית את זה?" וכו'.

 

ברגע שזה קורה, אנו מקבלים את הפעולה ההפוכה. זה גורם לצד השני לא להקשיב, לעיתים להינעל ובטח שלא לנסות לתקן. ובכל זאת, מה ניתן לעשות? איך אפשר להילחם בטבע שלנו להתמקד בשלילי במקום בחיובי?

 

שמרו על יחס של 1 ל-5

תחילה, רצוי להיות מודעים ולהתרגל לנושא הזה. יש לתרגל ולאמן את המוח שלנו להתייחס לדברים הטובים יותר מאשר לדברים השליליים. החוקר ד"ר ג'ון גוטמן מצא כי זוגיות בריאה זקוקה ליחס של 1 ל-5 בין תקשורות זוגיות חיוביות לשליליות.

 

זאת אומרת שתקשורת שלילית אחת צריך לאזן עם חמש תקשורות חיוביות. רצוי וחשוב לשים לב ליחס הזה. מובן שאי אפשר כל היום להתחיל לספור ולעשות חושבים, אבל בגדול היו עירניים לזה.

 

ניתן לדמות את זה ליחס של הורים כלפי ילדיהם – פסיכולוגים ממליצים לשבח ילדים על מעשיהם הטובים ופחות לנזוף ולגעור בהם.

להמשך... - לחץ כאן ◄

למאמרים מאת השדכנית הראלה ישי בערוץ יחסים של ynet

 

למצוא אהבה אמיתית - בוא לייעוץ חינם

מלא את הפרטים ולחץ 'שיחת ייעוץ חינם'

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'התמקדו בדברים הטובים שתף עם החברים בטוויטר את 'התמקדו בדברים הטובים